Janelle Larsson från Top U25 Program slog sig in bland världsryttarna

Arkivbild Jeanelle Larsson, foto Roland Thunholm

Tvåstjärnig Grand Prix på 1,45-höjd i belgiska Lier, tuff konkurrens och teknisk bana. Då var Janelle Larsson dubbelt felfri och slutade sexa med Jezebel.

– Det var en fantastisk helg, Jezebel var så fin och i toppform, säger Janelle Larsson, 24 år i år.

Janelle Larsson har en lång framgångslista som hon byggt från ponnyåren fram till nu. Hon red internationella klasser på Gothenburg Horse Show redan som 17-åring via Lövsta Future Challenge och ingår nu i Top U25 Program, satsningen på U25-ryttare som är ett samarbete mellan Lövsta Future Challenge och Svenska Ridsportförbundet. Janelle Larsson hyllar sin Jezebel efter söndagens topplacering.

– Hon är 17 år men så pigg och fräsch. Man kan alltid gå in med så härlig inställning när men rider henne. Man vet att man bara kan tänka på sin egen ridning för hon löser allt. Det var en teknisk bana med många linjer där man kunde välja en lång distans och flera breda oxrar. Det passade oss bra för hon har så mycket scoop, säger Janelle Larsson.

I resultatlistan för GP hade hon världsfemman Gilles Thomas just före sig och världsryttarna Daniel Deusser, Jerome Guery och Marlon Modolo Zanotelli strax bakom sig. Allihop med framtidshästar. Ann-Catrin ”Ancan” Carlsson är senior advisor i hoppningens landslagsledning och ledare i Top U25 Program tillsammans med Henrik Ankarcrona. Hon var på plats på helgens tävlingar i Lier

– Placeringen i Grand Prix var ingen överraskning eller chock, det är Janelles nivå. Hon rider så bra, är skicklig och har bra känsla. Hon gör det jättebra med Jezebel men det är också väldigt intressant att se hur hon utvecklar hästarna som kommer underifrån. Det känns som hon är på en väldigt bra plats med ett upplägg på satsningen som passar väldigt bra, säger Ancan om Janelle.

Janelle Larsson gör sitt sjätte år utomlands och har sedan studenten delat tiden mellan att vara hoppryttare och studera Buisness Administration med inriktning på marknadsföring. Nu är examen klar och hon är baserad i Nederländerna hos Vincent Hoorn på GDS Stables. Hon rider flera egna hästar i olika åldrar och har också hästar i träning och tävling för hästägare. Hon var en av 10 U25-ryttare som togs in i Top U25 Program.

– Det har varit helt toppen. Så himla kul och väldigt väsentligt för min satsning att få stödet av Lövsta och förbundet. Det är inte alltid lätt att hitta rätt i alla vägar för tävlingsplan och upplägg så att få stöd av Henrik och Ancan är så värdefullt. Och att träna för Rolf-Göran Bengtsson, bara en sån sak. Han ger så värdefull och bra input, han ger support, tips och nya vinklar men ändrar inte för mycket utifrån hur man tränar för sin vardagstränare.

Programmet går mot sitt slut. Janelle Larsson har ett år kvar som U25-ryttare och tänker söka ytterligare ett år i Top U25 Program.

– Det har varit otroligt roligt att komma närmre de andra ungdomsryttarna och landslagsledningen. Man har fått större inblick i seniorverksamheten och allt känns väldigt användbart, säger Janelle Larsson, söndagens GP-sexa i Lier.

Kontakt